Textilní materiály

Bavlna - Cotton

Bavlna je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium (bavlník).

Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě.  Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, saje vlhkost. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých t...

Bavlna - Cotton

Bavlna je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium (bavlník).

Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě.  Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, saje vlhkost. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých teplotách. Přirozenou vlastností bavlny a její hlavní nevýhodou je mačkavost.

Viskóza

Získá se regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost a nemačkají se. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal. 

 

Polypropylen 

Syntetické vlákno o velmi dobré pevnosti, které nenavlhá, na omak podobné ovčí vlně. Polypropylen velmi dobře odvádí vlhkost dále do druhé vrstvy oblečení, odkud se vypařuje, což je obzvlášť příjemné u spodního prádla a také dětských plen pro pocit sucha. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší.

 

Len

Přírodní vlákno, které je pevnější než bavlna, na omak chladivé, ale více náchylné k mačkavosti. Lněná příze je nestejnoměrná a ve tkaninách se kombinuje s bavlnou.

 

Polyester – PES

Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Základní surovinou pro výrobu je ropa. Polyesterové tkaniny nesají vlhkost a jsou stálé na světle. Vzhled je podobný hedvábí. Oděvy z polyesteru málo navlhají a rychle schnou. Polyester se často mísí s vlákny přírodními, aby tkaniny byly méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí.

Polyesterové textilie lze prát do teploty 30°C a žehlit do teploty 150°C.

Nejjemnější polyester naleznete pod názvem mikrovlákno a obchodním názvem Polartec.

Dutá polyesterová vlákna nahradí peří pro svoji termoregulační vlastnosti, navíc se dají prát. Naleznete je pod obchodním názvem Coolmax.

 

Elastan – Elastane

Syntetické vlákno na bázi polyuretanu o vysoké elastičnosti. Po natažení na několika násobek svojí délky se elastan navrátí do původní délky a tvaru. Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Používají se pro výrobu pružného sportovního oblečení, spodního prádla, plavek. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie.

Další známé obchodní názvy elastanu jsou Spandex a Lycra.

 

Akryl – Acryl

Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná syntetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a organismů. Výrobky z něj jsou pevné, nesráží se a snadno se perou.

Eko kůže

Jedná se o velice věrnou napodobeninu přírodní kůže jak svým vzhledem, tak strukturou. Jedná se o dvouvrstvý materiál, kdy je horní vrstva tvořena 100% polyuretanem, který je nanesen na měkčený bavlněný úplet. Eko kůže je ekologická a má výtečné vlastnosti – je velmi příjemná na dotek, nelepí, je vysoce odolná proti oděru, má výbornou pevnost i tažnost, je oboustranně prodyšná, skvěle se udržuje a čistí. 

Eko kůži můžeme svou životností i cenou zařadit mezi pravou kůži a umělou koženku.

Zobrazit

Textilní materiály V této kategorii není žádné zboží.